0212 662 05 05
0532 254 49 15

Bakım Anlaşması

Bakım Anlaşması

Kurumsal Bakım Anlaşması Çözümleri

Günümüzde işletmelere para ve zaman kaybettiren, kârlılığı ve verimi düşüren ve sonucunda da mutsuz işveren ve çalışanlara sebep olan etkenlerin en başında, teknolojiyi verimli ve problemsiz kullanamamak geliyor. YILDIZLAR  Bilişim Bakım Anlaşması ile tüm teknolojik donanımsal ve yazılımsal sorunlara çözüm üretip, sorunlardan kurtulmanızı sağlıyoruz.

Kurumsal Bakım Neden Yapmalıyım?

img

Kurumsal Bakım Anlaşması size; donanım ve yazılım sistemlerinizin düzenli bakımının yapılmasını, oluşabilecek sorunların önceden tespit edilip sorun haline gelmeden anında müdahale edilmesini, bilgisayar ve sunucu güvenliğinizin sağlanmasını, teknolojik yeniliklerden haberdar olmanızı ve güncele ayak uydurmanızı, daha verimli ve hızlı çalışmanızı ve sorun oluştuğu takdirde öncelikli olarak hizmet almanızı sağlar. Anlaşmamız bilgisayar sistemleri, işletim sistemleri, donanım, server, ağ yapısı, çevre birimlerinin bakımı, güncellenmesi ve yedekleme işlemlerini kapsamaktadır. Periyodik bakımlar hariç donanımsal ve yazılımsal sorunlar için en kısa sürede müdahale edip gereken önlemlerin alınması ve çözüme kavuşturulmasını kapsar.

Kimler Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmalıdır?

İşletmesinde 5 ve üzeri bilgisayar, notebook, server, yazıcı, barkod yazıcı ve sorun olduğu takdirde acil ve kesin çözüm isteyen işletmelerin yaptırması önerilir.

Kurumsal Bakım Anlaşması Ne Tür Hizmetleri Kapsar?

img

Bakım Anlaşması yapılması durumunda YILDIZLAR Bilişim işletmenize uzaktan ve yerinde servis/destek hizmeti vermeyi, periyodik aralıklarla bakımı, sorunlu cihazların merkezimize getirilmesi gerekiyorsa muadil cihaz sağlamayı ve tüm sorunlarınızı çözmeyi taahhüt eder.

Kurumsal Bakım Anlaşmasına Nasıl Başlanır?

Öncelikle bir ön görüşme ile talepler dinlenir, sonrasında müşteri temsilcilerimiz, mühendislerimizle beraber, işletmeyi analiz eder ve yapılabilecek hizmetler hakkında bir brief verirler. Takip eden süreçte bir sözleşme hazırlanır,onaylanması durumunda, firmanın büyüklüğüne göre 3-10 kişilik bir ekip, işletme bilgisayarlarında toplu bir çalışma gerçekleştirir, eksikler belirlenir, yedekler alınır, ilk bakım yapılır, firmanın teknik yapısı, eksikler, geliştirmeler hakkında bir rapor hazırlanarak şirket yönetimine sunulur, bu tarihten itibaren de her türlü sorunda hızlı ve yerinde destek sağlanır.