0212 662 05 05
0532 254 49 15

Asus Notebook Bakımı

Bilgisayarımızın kullanım ömrünü uzatmak ve hızlı performans alabilmek için yaklaşık 6 ayda bir cihaz bakımının yapılması gerekmektedir. Notebook bilgisayarınıza yapılabilecek bakım ve temizleme işlemleri şöyledir:

Asus Notebook Fan Değişimi

Cihazınızda aşırı ısınma, donma, yavaş çalışma sorunlarını yaşıyorsanız büyük ihtimalle bilgisayarınızın fanında sorun olabilir. Fanlar cihazınızda bulunan parçaların ısınmasına engel olur ve hızlı performans göstermesini sağlar. Uzun süre kullanılan cihazların fanının temizlenmesi ve bakımının  yapılması gerekmektedir. Bakımı yapılmayan bilgisayarlar fanları yemek kırıntısı ve fazla tozlanmadan dolayı bilgisayarınızı yavaşlatır.

Notebookların fan  kısmının çıkarılması ve tamirinin yapılması profesyonel olmayan kişilerce yapılması cihazınıza zarar verebilir. Evinizde yapacağınız ve deneyimi olmayan servislerde yaptıracağınız fan temizletme tamir işlemi cihazınıza diğer parçalarına zarar verebilir.

Asus Notebook Menteşe Değişimi

Bilgisayar ekranını kasaya bağlayan menteşeler bilgisayarımızın ekranımızın açıldığında düzgünce durmasını sağlar.  Notebook bilgisayarların zaman içinde menteşeleri kırılabilir veya yerinden çıkabilir. Bilgisayar kullanıcıları için oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Menteşelerin kırıldığını veya yerinden oynadığını ; bilgisayar ekranının açıldığında dik bir şekilde durmaması, ekran açılırken sesler çıkarması, ekranın sallanması veya öne geriye doğru sallanmasından anlarız.

Menteşe problemi bilgisayarımızı verimli şekilde kullanmamızın önüne geçer. Bu problem deneyimli bir teknik servisin ellerinde hemen çözülebilecek basit bir durumdur. Kırılan veya çatlayan menteşeler yeni menteşeler ile kolayca değiştirilebilir. Bu  küçük sorunu teknik bilginiz olmadan evinizde çözmeye çalışırsanız  daha büyük problemlere yol açabilirsiniz.

Asus Notebook Anakart Tamiri

Anakart arızaları cihazlarda nadir görülen problemler olmakla beraber oldukça ciddi bir sorunlardır. Anakart arızasının nerede olduğunu tespit etmek deneyimli ve profesyonellik gerektiren bir konudur.

İnternette araştırarak bulduğunuz sonuçlar anakart arızası için  doğru sonucu vermeyebilir ve cihazınız için ciddi hasarlara neden olabilir. Anakart problemi bios, virüs, güç kaynağında oluşan sorun , soket arızası, sıvı teması ve darbe almadan  kaynaklı ortaya çıkabilir.

Yeterli derecede teknik bilgiye sahip değilseniz bilgisayarınızın anakartını evde tamir etmeniz önerilmez.

  • Fan temizliği ve bakımı
  • Ekran bakımı
  • Klavye temizliği
  • İşlemci üzerindeki termal macun değişimi
  • RAM temizliği

Notebook bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre daha az dayanıklıdır. bu yüzden kullanırken hassas davranmanız ve cihazınızı temiz tutmalı ve darbe almaması için sert bir zemin üzerinde kullanmanız gerekmektedir.

Bakım ve onarım işlemini uzman teknik servise götürerek hem zamanınızı boşa harcamaz  hem de cihazınızda oluşabilecek sorunların önüne geçersiniz.